Travelling at 3/4 of the normal speed, a person reaches his workplace 15 minutes late. How many minutes does he take usually to reach the workplace?

Travelling at 3/4 of the normal speed, a person reaches his workplace 15 minutes late. How many minutes does he take usually to reach the workplace? Correct Answer 45 minutes

Let the normal speed be 4 km/hr

Travelling speed = 4 × (3/4) = 3 km/hr

Ratio of normal speed to travelling speed = 4x : 3x

As we know,

Time is inversely proportional to time.

Ratio of normal time to travelling time = 3x : 4x

4x – 3x = 15

⇒ x = 15

∴ Normal time = 3x = 3 × 15 = 45 min

Related Questions