A man is driving to his workplace at five - eighths of his usual speed. He reaches his workplace 36 minutes late. What is his usual time (in hours) of travel?

A man is driving to his workplace at five - eighths of his usual speed. He reaches his workplace 36 minutes late. What is his usual time (in hours) of travel? Correct Answer 1

Given:

A man is diving = 5/8 of his usual speed

He reaches his workplace = 36 min late

Formula used:

Distance = Speed × Time

When distance is constant,

Time is constant to 1/Efficiency

Calculation:

As we know, time is inversely proportional to speed.

Let the usual speed of the person be 5x

Speed of the person after decreasing = 8x

Ratio of usual speed to after decreasing = 5x : 8x

Ratio of usual time to after decreasing = 8x : 5x

Now,

⇒ 8x – 5x = 36

⇒ 3x = 36

⇒ x = 12 min = (12/60) = 1/5 hours

Now,

The usual speed of the person = 5x = (5 × 1/5) hours

⇒ 1 hour

∴ The required time is 1 hour

Related Questions