X and Y are two stations that are 280 km apart. A train starts at a certain time from X and travels towards Y at 60 km/h. After 2 hours, another train starts from Y and travels towards X at 20 km/h After how many hours does the train leaving from X meet the train which left from Y?

X and Y are two stations that are 280 km apart. A train starts at a certain time from X and travels towards Y at 60 km/h. After 2 hours, another train starts from Y and travels towards X at 20 km/h After how many hours does the train leaving from X meet the train which left from Y? Correct Answer 4 hours

Given:

Distance between X and Y is 280km

Speed of the first train = 60 km/hr

Speed of second train = 20 km/hr

Formula Used:

Speed = Distance/Time

Calculation:

Distance covered by first train in 2 hr = 60 × 2 = 120 km

Remaining distance = 280 - 120 = 160 km

Relative speed, if opposite direction = 60 + 20 = 80 km/hr

Time when both train meet = 160/80 = 2 hr

Total time when they meet = 2 hr + 2 hr = 4 hr

Related Questions