P sells an item at 25% profit to Q. Q sells it to R at 20% profit. R sells it to S at Rs. 180 profit. Difference between the cost price of S and cost price of P was Rs. 680. How much did Q pay to P for the item?
P sells an item at 25% profit to Q. Q sells it to R at 20% profit. R sells it to S at Rs. 180 profit. Difference between the cost price of S and cost price of P was Rs. 680. How much did Q pay to P for the item? Correct Answer Rs. 1250
Let the cost price for P be Rs. x
Therefore,
Cost price for S = x × (125/100) × (120/100) + 180 = 1.50x + 180
Now, according to question,
1.50x + 180 – x = 680
⇒ 0.50x = 500
⇒ x = Rs. 1000
Therefore cost price for Q = (1000 × 125)/100 = Rs. 1250
Hence, option 2) is correct.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025