A ship is 180 km from the shore and the ship gets pierced and within 18 minutes 3.75 tons of water starts going in. The vessel pumps out 10.5 tons of water in one hour. 30 tons of water can sink the ship. How much does the ship keep its average speed to reach the shore immediately before sinking?
A ship is 180 km from the shore and the ship gets pierced and within 18 minutes 3.75 tons of water starts going in. The vessel pumps out 10.5 tons of water in one hour. 30 tons of water can sink the ship. How much does the ship keep its average speed to reach the shore immediately before sinking? Correct Answer None of these
Given:
Distance from the shore is 180 km.
Water going inside the ship in 18 minutes is 3.75 tons.
The vessel pumps expelled water from the ship in one hour is 10.5 tons.
30 tons of water can sink the ship
Concept:
Speed = (Distance/Time)
Calculation:
Distance of ship from the shore = 180 km
Water goes inside the ship in 18 minutes = 3.75 tons
Than water goes inside the in 1 minute
⇒ (3.75/18) = (5/24) tons
So, water goes inside the ship in 60 minutes
⇒ (5/24) × 60
⇒ (25/2) = 12.5 tons
The vessel pumps expel water from ship in 60 minutes = 10.5 tons
How much water will be fill in ship in one hour
⇒ (Water goes inside the ship in 60 minutes - The vessel pumps expel water from ship in 60 minutes)
⇒ (12.5 – 10.5) = 2 tons
30 tons of water can sink the ship.
Then, how long will it take to fill the ship
⇒ (Volume of water that can sink the ship/volume of water that fill in ship in one hour)
⇒ (30/2) = 15 hours
So, the ship takes 15 hours to sink.
Then the ship will have needs to reach in the next 15 hours.
Time taken by the ship to reach at the shore = 15 hours
Distance of ship from the shore = 180 km
Then the speed of the ship = (Distance/Time)
⇒ (180/15) = 12 km/hour
∴ The ship keeps its average speed 12 km/hour to reach the shore immediately before sinking.