A ship 70 km from the shore springs but accidentally ship strikes an iceberg which creates damage due to which ship admits 2.5 tons of water in 6 minutes. 90 tons would suffice the ship to sink, but the pumps can throw out 15 tons an hour. What would be the average rate of sailing so that the ship reaches the shore before sinking?

A ship 70 km from the shore springs but accidentally ship strikes an iceberg which creates damage due to which ship admits 2.5 tons of water in 6 minutes. 90 tons would suffice the ship to sink, but the pumps can throw out 15 tons an hour. What would be the average rate of sailing so that the ship reaches the shore before sinking? Correct Answer <span class="math-tex">\(7\frac{7}{9}Km/h\)</span>

According to the question

The ship admits 2.5 tons in 6 min

Quantity of water admitted into the ship in 1 hr = 2.5 × 60/6 = 25 tons

The pump can throw out 15 tons an hour

⇒ Net water in ship per hour = 25 - 15 = 10 tons

∵ 90 tons of water would suffice the ship to sink

⇒ Time of sinking = 90/10 = 9 hours

We know that

Speed = Distance/Time

∴ Required speed = 70/9 = 77/9 km/hr

Related Questions