If Price of wafers is increased by 10%, Krishna could buy 2 kg less wafers in Rs. 440. Now Krishna purchased 5 kg wafers for his birthday, then find how much more money paid by Krishna.

If Price of wafers is increased by 10%, Krishna could buy 2 kg less wafers in Rs. 440. Now Krishna purchased 5 kg wafers for his birthday, then find how much more money paid by Krishna. Correct Answer Rs. 10

Shortcut Trick

Due to increase of 10% price qantity reduced by 2 kg, Or, amount spent on 2kg (according to new rate) = 10% of total amount

⇒ (440 × 10) / 100 = 44 

Final Price of 1 kg = Rs. 22

Final price of 5 kg = 22 × 5 = Rs. 110

Initial price of 5 kg = Final price × 100 / (100 + R)

⇒ 110 × 100 / 110 = 100

Difference in paid money = 110 – 100 = Rs. 10

∴ Krishna paid Rs. 10 more to buy 5 kg

Given:

Increase in price of wafers = 10%

Quantity change = 2 kg

Price = Rs. 440

Concept used:

When price increase

Initial price = Final price × 100 / (100 + R)

Calculations:

Let initial price of per kg be x

Initial quantity = 440 / x

Final price of per kg = x × 110 / 100 = 11x / 10

Final quantity = 440 / (11x / 10)

⇒ 400 / x

Difference of quantity = (440 / x) – (400 / x)

⇒ 40 / x = 2 kg

⇒ x = Rs. 20 / kg

Initial price of 5 kg = Rs. 20 / kg

Final price of 5 kg = 11x / 10 = (11 × 20) / 10

⇒ Rs. 22 / kg

Initial price of 5 kg = 20 × 5 = Rs. 100

Final price of 5 kg = 22 × 5 = Rs. 110

Difference in paid money = 110 – 100 = Rs. 10

∴ Krishna paid Rs. 10 more to buy 5 kg

Related Questions