A train is running 3 minutes late and further it is getting delayed by 3 seconds per minute. After how many minutes this train will be delayed one hour?

A train is running 3 minutes late and further it is getting delayed by 3 seconds per minute. After how many minutes this train will be delayed one hour? Correct Answer 1140 minute

Given,

Train is running 3 minutes late.

So,

60 – 3 = 57 minutes

Train looses 3 seconds per minute.

= 3/ 60

For 1 minute it is 1/ (3/ 60) = 60/ 3 = 20 minutes

So,

57 minutes will be lost in 57 × 20 minutes = 1140 minutes

Hence, “1140” is the correct answer.

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. A train started from a point P towards Q and met with an accident after traveling 30 km, the speed of train got reduced after the accident and finally reached the destination 16 min late, then what is distance covered between P and Q? I. The train would have reached 21 min late had the accident happened 10 km after P. II. The train would have reached 12 min late had the accident happened 20 km before Q