If 12 women can weave 132 m of cloth, how many will be needed to weave 187 m of cloth?

If 12 women can weave 132 m of cloth, how many will be needed to weave 187 m of cloth? Correct Answer 17

Given:

12 women can weave 132 m of cloth

Work to be done = 187 m of cloth

Formula used:

Efficiency of per person = Total work/Number of persons

Calculation:

Efficiency of 1 woman = 132/12 m = 11 m of cloth

Now, Total cloth to be waived = 187 m

Number of women needed = 187/11 = 17 women

∴ The number of women needed to weave 187 m of cloth is 17

Related Questions