Ram wants to make a profit of 30% from selling a mixture of defective and non-defective radios which cost Rs. 40 per piece and Rs. 150 per piece. If he sells one from the mixture at Rs. 130 per piece, how many defective per non-defective did he sell.
Ram wants to make a profit of 30% from selling a mixture of defective and non-defective radios which cost Rs. 40 per piece and Rs. 150 per piece. If he sells one from the mixture at Rs. 130 per piece, how many defective per non-defective did he sell. Correct Answer 5 ∶ 6
Given:
Profit earned = 30%
Selling price of mixture = Rs. 130 per piece
Cost price of low-quality sugar = Rs. 40
Cost price of high-quality sugar = Rs. 150
Concept used:
Sum of cost price of defective + no-defective quality radios = cost price of the mixture
Calculation:
let us assume that quantity of defective radio be x and quantity of non-defective radio be y.
selling price = cost price × (100 + profit%)
then, cost price = selling price/(100 + profit%)
CP of mixture = 130/(100 + 30%)
CP of mixture = 130 × 100/130
CP of mixture = Rs. 100
Then total CP of cost price, 150y + 40x = 100 × (x + y)
⇒ 150y – 100y = 100x – 40x
⇒ x ∶ y = 5 ∶ 6
CP of mixture = 130/(100 + 30%)
CP of mixture = 13000/130
CP of mixture = Rs. 100
∴ The defective pieces per non-defective radio are 5 ∶ 6.