Mohan starts from a point A at 5 : 00 am at the speed of 20 km per hour and from the same point other Rohan starts at 8 : 00 am at the speed of 60 km per hour. Quantity I: If both meet each other at other point C and return immediately towards point A. How much total time the Mohan will take go and return immediately to the point A? Quantity II: 9 hours
Mohan starts from a point A at 5 : 00 am at the speed of 20 km per hour and from the same point other Rohan starts at 8 : 00 am at the speed of 60 km per hour. Quantity I: If both meet each other at other point C and return immediately towards point A. How much total time the Mohan will take go and return immediately to the point A? Quantity II: 9 hours Correct Answer Quantity 1 = Quantity 2
Given:
Speed of mohan = 20 km/hr initially
Speed of rohan = 60 km/hr
Formula used:
Distance = speed × time
Calculation:
The distance travelled by Mohan in first 3 hours = 3 × 20 = 60 km
⇒ the relative speed of X and Y = 60 – 20 = 40 km per hour
⇒ 60 = 40 × y
⇒ y = 1.5 hours
⇒ It means after 1.5 hours the Rohan meets Mohan.
Quantity I:
The total time taken by A to go and return immediately = 3 + 1.5 + 3 + 1.5
⇒ Total time taken = 9 hours
Quantity II: 9 hours
∴ Quantity I = Quantity II