Ramesh was going from Goa to Mumbai for 60 kmph speed. At the same time, Suresh was traveling at 120 kmph from Mumbai to Goa. The distance between Goa and Mumbai is 600 km. If both of them travel without stopping at the same time, after how much time will they meet?
Ramesh was going from Goa to Mumbai for 60 kmph speed. At the same time, Suresh was traveling at 120 kmph from Mumbai to Goa. The distance between Goa and Mumbai is 600 km. If both of them travel without stopping at the same time, after how much time will they meet? Correct Answer 200 minutes
Given:
Ramesh's speed = 60 kmph
Suresh's speed = 120 kmph
Distance between Mumbai and Goa = 600 kmph
Formulae Used:
Relative speed for two bodies travelling in the opposite direction,
with a speed of a kmph and b kmph, respectively = (a + b) kmph.
Distance = Time × Speed
Calculation:
Let time after they meet be a hour.
Distance traveled by Ramesh in a hours = 60 × a = 60a km
Distance traveled by Suresh in a hours = 120 × a = 120a km
⇒ 60a + 120a = 600
⇒ a = 10/3 hours = 10/3 × 60 = 200 minutes
∴ They will meet after 200 minutes.