Mrs. Gupta made 7.2 L of lemonade. Mrs. Batra made thrice as much lemonade as Mrs. Gupta made. How much lemonade did they make altogether in ML?
Mrs. Gupta made 7.2 L of lemonade. Mrs. Batra made thrice as much lemonade as Mrs. Gupta made. How much lemonade did they make altogether in ML? Correct Answer 28800 ML
Given:
Mrs. Gupta made lemonade = 7.2 L
Mrs. Batra made lemonade = Thrice of the quantity of Lemonade made by Mrs. Gupta
Calculation:
Mrs. Batra made lemonade = Thrice of the quantity of Lemonade made by Mrs. Gupta
⇒ Mrs. Batra made lemonade = 3 × 7.2 L = 21.6 L
⇒ Total quantity of lemonade = 7.2 L + 21.6 L = 28.8 L
1 L = 1000 ML
⇒ 28.8 L = 28.8 × 1000 = 28800 ML
∴ The total quantity of lemonade is 28800 ML
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025