Arbaz plans to tile his kitchen floor with green square tiles. Each side of the tile is 10 cm. His kitchen is 220 cm in length and 180 cm wide. How many tiles will he need?

Arbaz plans to tile his kitchen floor with green square tiles. Each side of the tile is 10 cm. His kitchen is 220 cm in length and 180 cm wide. How many tiles will he need? Correct Answer 396

Given:

Side of square tile = 10 cm

Length of kitchen = 220 cm

Width of kitchen = 180 cm

Concept used:

Number of tiles required for a floor = area of floor/area of total tiles

Formula used:

Area of rectangle = Length × Breadth

Area of square = (Side)2

Calculation:

Area of kitchen floor = 220 × 180 cm2

Area of one tile = 102 = 100 cm2

Now, total number of tiles required = (220 × 180)/100 = 396

∴ Total 396 tiles are required to tile the kitchen.

Related Questions