In a Dance academy 13% of total students are learning Kathak, 3/5 of total students are interested in Bharat Natyam. 11% of total students are interested in Hip hop and remaining 20 students are learning contemporary. How many students are there in the academy?

In a Dance academy 13% of total students are learning Kathak, 3/5 of total students are interested in Bharat Natyam. 11% of total students are interested in Hip hop and remaining 20 students are learning contemporary. How many students are there in the academy? Correct Answer 125

Given

Students learning Kathak = 13% of total student

Students learning Bharat Natyam = 3/5 of total student

Students learning Hip hop = 11% of total student

Students learning contemporary = 20 students

Formula used

Percentage = (Value/ total value) × 100

Calculation

Let the total number of students in academy = 100.

Learning Kathak = 13% of 100 = 13

Interested in Bharat Natyam = 3/5 of 100 = 60

Interested in hip hop= 11% of 100 = 11

Remaining students learning contemporary= 100 – (13 + 60 + 11) = 16

Now, applying proportion

⇒ 16 : 100 :: 20 : x

⇒ x = 100 × 20/16 = 125

∴ Number of students in the academy is 125 students.

Related Questions