The capacity of the larger juice bottle is 2 litre and 450 millilitre. The juice is served among 98 persons equally, then how much quantity of juice each person will get?

The capacity of the larger juice bottle is 2 litre and 450 millilitre. The juice is served among 98 persons equally, then how much quantity of juice each person will get? Correct Answer 25 ml

Given:

Capacity of larger juice bottle = 2 litre and 450 millilitre

Concept used:

1 litre = 1000 millilitres

Calculation:

⇒ Capacity of larger juice bottle = (2 × 1000 + 450) millilitres = 2450 millilitres

Now, 2450 millilitres juice is served among 98 persons equally,

⇒ Quantity of juice that each person will get = 2450 ÷ 98 = 25 millilitres

∴ 25 ml of juice each person will get.

Related Questions