A man buys 500 kg rice sack. Due to the leak in the sack, \(1\over4\) of the rice from the sack is fall. How much quantity of rice left in the sack?
A man buys 500 kg rice sack. Due to the leak in the sack, \(1\over4\) of the rice from the sack is fall. How much quantity of rice left in the sack? Correct Answer 375 kg
Given:
Weight of the rice sack = 500 kg
Calculation:
Rice fall due to leak from the sack = 500/4 = 125 kg
Quantity of rice left in the sack = 500 - 125 = 375 kg
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025