An Inlet pipe fills the tank at the rate of 3.5 liters/hour. And due to leak tank gets empty in 20% of time taken by both inlet and leak together. When the tank is full and due to leak and inlet pipe, the tank gets emptied in 60 hours. Find the capacity of the tank?

An Inlet pipe fills the tank at the rate of 3.5 liters/hour. And due to leak tank gets empty in 20% of time taken by both inlet and leak together. When the tank is full and due to leak and inlet pipe, the tank gets emptied in 60 hours. Find the capacity of the tank? Correct Answer 52.5 liters

According to the question

Given:

An Inlet pipe fills the tank at the rate of 3.5 liters/hour

Tank emptied in 60 hours when leakage pipe and inlet pipe open together.

Leakage takes 20% time to empty the tank = 12 hours

Formula/Concept used:

Application of percentage

Calculation:

If inlet pipe takes x hours to fill the tank

⇒ 1/x part will be filled in one hour

Tank emptied in 60 hours when leakage pipe and inlet pipe open together

It takes 12 hours to get emptied by leakage pipe alone

Then time taken by inlet pipe to fill

 1/x = 1/12 - 1/60

⇒ 1/x = 1/15

⇒ x = 15 hours

Total capacity of tank = 15 × 3.5 liters = 52.5 liters

∴, total capacity of tank is 52.5 liters

Related Questions