A 300 meters long train passes 450 meters long platform in 30 seconds. In how much time the train will pass a 700-meter long bridge?
A 300 meters long train passes 450 meters long platform in 30 seconds. In how much time the train will pass a 700-meter long bridge? Correct Answer 40 sec
Given:
The length of the train is 300 meters.
The train can pass 450 meters long platforms in 30 seconds.
Formula used:
The speed of the train = {(the length of the train + the length of the platform or bridge or another train)/time}
Distance = Time × Speed
Calculation:
The speed of the train = {(300 + 450)/30} m/s
⇒ The speed of the train = {750/30} m/s
⇒ The speed of the train = 25 m/s
Now, to cross the 700-meter long bridge the train has to be travelled (700 + 300) meters = 1000 meters
So, required time = 1000/25 sec = 40 sec
∴ The train will pass the 700 meters long bridge in 40 seconds.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025