.Magadh express passes a platform during its journey. However a local passenger standing on the platform and was waiting for a local train checks his watch as soon as the train approaches him. When he raises his head, the train had just left him. If the length of the platform was 1800m and the train was running at a speed of 162 kmph, how much time did express take to cross the platform? The man had looked into his watch for 10 sec.

.Magadh express passes a platform during its journey. However a local passenger standing on the platform and was waiting for a local train checks his watch as soon as the train approaches him. When he raises his head, the train had just left him. If the length of the platform was 1800m and the train was running at a speed of 162 kmph, how much time did express take to cross the platform? The man had looked into his watch for 10 sec. Correct Answer 50 sec

For finding the time taken to cross the platform, we will have to find the length of the train first.

Length of the train= Time taken by train to cross a stationary thing × it’s speed

Time taken to cross the stationary man = 10 sec

Speed of the train = 162 kmph = 162 × (5/18) = 45 m/s

∴ Length of the train = 10 × 45 m = 450 m

For crossing the platform, total distance covered by train = 1800 + 450 = 2250m

Speed of the train = 45 m/s

∴ Time taken by the train to cross the platform = 2250/45 = 50 sec

Related Questions