A platform has a length of 400 metres. A train with a length 35% more than platform takes 20 seconds to cross platform. In how much time this train can cross a standing man on platform (in seconds)?
A platform has a length of 400 metres. A train with a length 35% more than platform takes 20 seconds to cross platform. In how much time this train can cross a standing man on platform (in seconds)? Correct Answer 11.4 sec
Length of platform = 400 metres
Length of train = 35% more than length of platform = 400 + 400 × (35/100) = 540 metres
Speed of train = (length of train + length of platform)/Time taken to cross platform = (540 + 400)/20 = 47 m/sec
Time taken to cross standing man on platform = Length of train/speed of train = 540/47 = 11.4 seconds
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025