In a mixture of 60 liters of milk and water, the water content is 15%. How many liters of water must be added to increase the water content in the new mixture to 20%?

In a mixture of 60 liters of milk and water, the water content is 15%. How many liters of water must be added to increase the water content in the new mixture to 20%? Correct Answer 3.75

Given:

Quantity of mixture of milk and water = 60 litres

Quantity of water = 15% 

Quantity of water in the new mixture = 20%

Calculation:

Let the quantity of water need to mix in the mixture be x litres.

Quantity of water in the original mixture = 60 × 15% = 9 litres

Quantity of milk in the original mixture = (60 - 9) = 51 litres

Now, according to the question

(x + 60) × 20% = (x + 9) 

⇒ (x + 60)/5 = (x + 9) 

⇒ x + 60 = 5x + 45

⇒ 4x = 15

⇒ x = 3.75

∴ The required amount of water need to mix in the mixure is 3.75 litres.

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.