A jar contains only 12 liters of milk and the rest is water. A new mixture in which the concentration of milk is 30%, is to be formed by replacing the jar mixture. How many liters of the mixture shall be replaced with pure milk if initially there were 48 liters of water in the mixture?
A jar contains only 12 liters of milk and the rest is water. A new mixture in which the concentration of milk is 30%, is to be formed by replacing the jar mixture. How many liters of the mixture shall be replaced with pure milk if initially there were 48 liters of water in the mixture? Correct Answer 7.5 litres
Milk ∶ water
12 : 48
Ratio = 1 : 4
Initial mixture = 12 + 48 = 60 litres
Using the Alligation method,
[ alt="SBI PO Misc 1 5 Sachin deepaksdsdsdsd" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/05/SBI_PO_Misc_1_5_Sachin_deepaksdsdsdsd.PNG">
Remaining : Replaced
Initial Mixture = 8 unit
8 units ⇒ 60 liters
1 unit = 7.5 litre
7.5 liters of mixture of water and milk is replaced with pure milk.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025