A vessel containing 3 litres of a salt-solution contains 10% salt. How much water should be added more to the salt solution so that it contains 5% of salt?
A vessel containing 3 litres of a salt-solution contains 10% salt. How much water should be added more to the salt solution so that it contains 5% of salt? Correct Answer 3.0 litres
Given:
Quantity of solution = 3 l
Salt content in the solution = 10%
Calculation:
Salt content initially = (0.1)3 = 0.3 l
Water = 3 - 0.3 = 2.7 l
Let water to be added is x litres to make it 5% salt-solution
Then, (2.7 + x)/0.3 = 95/5
⇒ 5.7 = 2.7 + x
⇒ x = 3
∴ Water to be added is 3 litres
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025