Dipesh, harjot and lavi invests in a business wherein dipesh contributes 1/8th of the total capital for 1/3rd of time, harjot contributes 1/4th of capital for 1/2 of time and lavi invests remaining capital for full time. If this investment is for 18 months and investment by harjot is Rs. 30000 then find the difference in dipesh’s and lavi’s share of profit if total profit gain% is 19% from total investment made.

Dipesh, harjot and lavi invests in a business wherein dipesh contributes 1/8th of the total capital for 1/3rd of time, harjot contributes 1/4th of capital for 1/2 of time and lavi invests remaining capital for full time. If this investment is for 18 months and investment by harjot is Rs. 30000 then find the difference in dipesh’s and lavi’s share of profit if total profit gain% is 19% from total investment made. Correct Answer Rs. 16800

Given:

Dipesh = 1/8 th of capital, 1/3rd of time

Harjot = 1/4th of capital, 1/2 of time

Lavi = Rest

Total time = 18 months

Harjot’s investment = Rs 30000

Profit gain % = 19%

Formula used:

Profit earned in Rs = Profit earned in % × investment

Calculation:

Total capital = 4 × 30000

⇒ Total capital = 120,000

⇒ Investment by dipesh = 120,000/ 8

⇒ Investment by dipesh = 15000

⇒ Investment by lavi = 75000 (∵ 120,000 – 15,000 – 30,000 = 75,000)

⇒ Duration of investment Dipesh = 6 months (∵ 18/ 3 = 6)

⇒ Duration of investment harjot = 9 months (∵ 18/ 2 = 9)

⇒ Profit share of dipesh : Harjot : Lavi = (6 × 15000) : (9 × 30000) : (18 × 75000)

⇒ Profit share of dipesh : Harjot : Lavi = 10 : 30 : 150

⇒ Profit share of dipesh : Harjot : Lavi = 1 : 3 : 15

Profit earned = 120000 × 19/ 100

⇒ Profit earned = 22800

Difference between lavi and dipesh’s profit share = 22, 800 × (15 – 1)/ 19

⇒ Difference between lavi and dipesh’s profit share = 16,800

∴ required profit share is Rs. 16800

Related Questions

For a business, initially A invests Rs. 28,000 and B invests Rs. 30,000. After 4 months, C joins and invests Rs. 16,000 and B withdraws Rs. 4,000. After another 4 months, A invests Rs. 6,000 more and C invests Rs. 4,000 more. After a year the profit earned was Rs. 72,800. How much is A’s, B’s and C’s share?