A invests Rs. 30000 and B invests Rs. 25000 in a company for 12 months. After 4 months C joins company with investment of Rs. 10000 and B added Rs. 5000 more to his investment. After another 3 months, A added Rs. 10000 to his investment. If total profit is Rs. 157700 then what is share of C in the profit?
A invests Rs. 30000 and B invests Rs. 25000 in a company for 12 months. After 4 months C joins company with investment of Rs. 10000 and B added Rs. 5000 more to his investment. After another 3 months, A added Rs. 10000 to his investment. If total profit is Rs. 157700 then what is share of C in the profit? Correct Answer Rs. 15200
Ratio of investments of A, B and C
= (30000 × 7 + 40000 × 5) : (25000 × 4 + 30000 × 8) : 10000 × 8
= 410000 : 340000 : 80000 = 41 : 34 : 8
Profit share of C = 157700 × (8/83) = 1900 × 8 = 15200
∴ Profit share of C is Rs. 15200
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025