An antenna in free space receives 4 μW of power when the incident electric field is 10 mV/m rms. The effective aperture of the antenna is:
An antenna in free space receives 4 μW of power when the incident electric field is 10 mV/m rms. The effective aperture of the antenna is: Correct Answer 15.07 m<span style="position: relative; line-height: 0; vertical-align: baseline; top: -0.5em;font-size:10.5px;">2</span>
Calculation:
RMS value of electric field = 10 mV
power density(Pd) is given by:
Pd = E2/377
Putting on the respective values, we get:
P = (10*10-3)2/377
P = 2.65*10-7
Received Power (Pr) = 4 × 10-6 W
Effective Aperture(Ac) = Received Power(Pr)/Power Density (Pd)
= (4*10-6)/(2.65*10-7)
= 15.07 m2
Note:
Here RMS value is given so we used the formula of Power density as E2/377 , if peak to peak Electric field or only Electric field is given then we use power density formula = 0.5*E2/377
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025