What will be the potential difference (in V) between the terminals of the resistor of 8 ohms, when the current through the resistor is 3 A?
What will be the potential difference (in V) between the terminals of the resistor of 8 ohms, when the current through the resistor is 3 A? Correct Answer 24
Given that, resistance (R) = 8 Ω
Current (I) = 3 A
Potential difference (V) = IR = 3 × 8 = 24 V
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025