The potential difference between the terminals of an electric heater is 60 V when it draws a current of 4 A from the source. What current will the heater draw if the potential difference is increased to 165 V?

The potential difference between the terminals of an electric heater is 60 V when it draws a current of 4 A from the source. What current will the heater draw if the potential difference is increased to 165 V? Correct Answer 11 A

The correct answer is option 4 i.e 11 A.

The potential difference of the heater = 60 V

⇒ Current I = 4 A

⇒ Resistance =?

⇒ According to ohm's law,

⇒ V = IR

⇒ R = V/I

⇒ R = 60/4 = 15 Ohms

Now if the potential is increased to 165 V

⇒ I = ?

⇒ V = IR

⇒ I = V/R

= 165/15 =11 A

Related Questions