The potential difference between the terminals of an electric heater is 100 V when it draws a current of 5 A from the source. What current will the heater draw if the potential difference is increased to 200 V?

The potential difference between the terminals of an electric heater is 100 V when it draws a current of 5 A from the source. What current will the heater draw if the potential difference is increased to 200 V? Correct Answer 10 A

CONCEPT:

  • Ohm’s law: At constant temperature and other physical quantities, the potential difference across a current-carrying wire is directly proportional to the current flowing through it.

V= RI

Where V is the potential difference, R is resistance and I is current.

CALCULATION:

The potential difference between the terminals of an electric heater (V) = 100 V

Current (I) = 5 A

According to Ohm’s law, R = V/I = 100/5 = 20 Ω

When the potential difference is increased to 200 V,

The current is given by current (I') = V/R = 200/20 = 10 A

The current through the heater becomes 10 A. So option 3 is correct.

Related Questions