A trader gives a discount based on the number of articles bought by a customer. He gives a discount of 20% when five articles are bought and a discount of 15% when four articles are bought. If the profit he makes in each condition is the same, then, find the ratio of the marked price to the cost price of the article?

A trader gives a discount based on the number of articles bought by a customer. He gives a discount of 20% when five articles are bought and a discount of 15% when four articles are bought. If the profit he makes in each condition is the same, then, find the ratio of the marked price to the cost price of the article? Correct Answer 5 : 3

The trader gives a discount of 20% when five articles are bought and a discount of 15% when four articles are bought.

Condition I  :

SP = 80% of MP = 0.80MP

⇒ Profit = (0.80MP – CP)         ------ (1)

Condition II  :

SP = 85% of MP = 0.85MP

⇒ Profit = (0.85MP – CP)          ------ (2)

According to question-

⇒ 5 × (0.80MP – CP) = 4 × (0.85MP – CP)

⇒ 4MP – 5CP = 3.4MP – 4CP

⇒ 4MP – 3.4MP = 5CP – 4CP

⇒ 0.6MP = CP

⇒ 6MP = 10CP

⇒ MP/CP = 10/6

⇒ MP  :  CP = 5 : 3

∴ The ratio between the MP and the CP = 5 : 3

Related Questions

Find the profit percent, if the trader doesn’t allow the discount. I. A trader allows a discount of 10% on the marked price of an article. II. The trader makes a profit of 17% on the cost price even after the 10% discount on the marked price. III. The marked price for the article is Rs. 100. Which statement(s) is/are required to answer the question?
Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The cost price of an article is Rs. 600. How much profit did a trader get by selling the article, if it was sold at 15% discount? I. The trader marked the article at Rs. 750. II. The trader sold the article to X and X sold the article to Y at Rs. 650 earning a profit of 25%.