Given a container with fluid of volume 2 liters. When that container is weighed, it was found to be 3 N. What would be the specific volume of the liquid? Assuming the weight of the container to be negligible.

Given a container with fluid of volume 2 liters. When that container is weighed, it was found to be 3 N. What would be the specific volume of the liquid? Assuming the weight of the container to be negligible. Correct Answer 6.54 l/kg

Concept:

Specific Volume:

  • Specific volume is a property of materials, defined as the number of cubic meters occupied by one kilogram of a particular substance.
  • The standard unit is the meter cubed per kilogram (m 3 /kg or m3-kg-1).
  • Specific volume is inversely proportional to density.

Specific Volume is calculated as,

Specific volume = Volume per unit mass = Volume/mass

Calculation:

Given,

Volume of fluid with the container, V = 2 liters,

weight of fluid with container, W = mg = 3 N

m = W/g = 3/9.81 = 0.3058 kg

∵ Specific volume = Volume per unit mass = Volume/mass

Specific volume = 2/0.3058 = 6.54 l/kg

Related Questions