The potential difference across the terminals of an electric heater is 60V when it receives a current of 4A from the source. If the potential difference increases to 142.5V, what will be the current received by the heater?
The potential difference across the terminals of an electric heater is 60V when it receives a current of 4A from the source. If the potential difference increases to 142.5V, what will be the current received by the heater? Correct Answer 9.5 A
The correct answer is 9.5 A.
Key Points
- Solution:
- V=60V
- I=4A.
- R=V / I
- R =60 / 40
- R =15Ω.
- When potential difference is increased to 142.5V.
- I=V / R
- I =142.5 / 15
- 9.5 A.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025