A man is travelling in his car from city A to B and back. In the journey from A to B he is travelling with constant speed of 40 km/hr. While travelling back his speed was 45 km/hr. He took 3 hrs in the whole journey. What was his average speed?
A man is travelling in his car from city A to B and back. In the journey from A to B he is travelling with constant speed of 40 km/hr. While travelling back his speed was 45 km/hr. He took 3 hrs in the whole journey. What was his average speed? Correct Answer 42.4 km/hr
Let time taken from A to B be x hrs.
∴ Time taken from B to A is (3 – x) hrs
Distance between A to B = Distance between B to A
⇒ 40 × x = 45 × (3 - x)
⇒ 40x + 45x = 135
⇒ x = 135/85 = 1.59 hrs
∴ Total distance = 2(40 × x) = 2 × 40 × 1.59 = 127.2 km
∴ Average speed = 127.2/3 = 42.4 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025