A man swims for 3 hours downstream and then 3 hours upstream. In his whole process, he covers a total distance of 18 km. If the speed of the stream is 2 km/hr. Find the difference in the distance covered by him in downstream and upstream journey.
A man swims for 3 hours downstream and then 3 hours upstream. In his whole process, he covers a total distance of 18 km. If the speed of the stream is 2 km/hr. Find the difference in the distance covered by him in downstream and upstream journey. Correct Answer 12 km
Given:
A man swims for 3 hours downstream and then 3 hours upstream.
Total Distance covered = 18 km
If the speed of the stream is 2 km/hr.
Assumption:
Suppose the speed of the man in still water = a km/hr
Formula used:
Upstream speed = Speed of the man in still water - Speed of current
Downstream speed = Speed of the man in still water + Speed of current
Calculation:
⇒ 3 × (a + 2) + 3 × (a - 2) = 18
⇒ 3a + 6 + 3a - 6 = 18
⇒ 6a = 18
⇒ a = 3 km/hr
∴ Required difference = (3 + 2) × 3 - (3 - 2) × 3 = 12 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025