A manufacturer sold an article to the wholesaler at a profit of 18%, the wholesaler then sold it to Retailer at a profit of 20% and the retailer then sold it to the customer at a profit of 25%. If the customer pays Rs.15045, then find the original cost price of the article.
A manufacturer sold an article to the wholesaler at a profit of 18%, the wholesaler then sold it to Retailer at a profit of 20% and the retailer then sold it to the customer at a profit of 25%. If the customer pays Rs.15045, then find the original cost price of the article. Correct Answer Rs. 8500
Let the original cost price of the article = 100x
The manufacturer sold the article at a profit of 18%.
⇒ The cost price of the wholesaler = 100x × 118/100 = 118x
The wholesaler sold the article to the retailer at a profit of 20%.
⇒ The cost price of the retailer = 118x × 120/100 = 141.6x
The retailer sold the article to the customer at a profit of 25%.
⇒ The cost price of the customer = 141.6x × 125/100 = 177x
According to the question:
177x = 15045
⇒ x = 85
∴ The original cost price of the article = 100x = 100 × 85 = Rs.8500