A manufacture sells the product to a wholesaler at 6% profit, the wholesaler sells the product to a retailer at 8% profit and the retailer sells the product to his customer at 10% profit. The price paid by the customer is Rs. 31,482. The cost of the product to the manufacturer is∶

A manufacture sells the product to a wholesaler at 6% profit, the wholesaler sells the product to a retailer at 8% profit and the retailer sells the product to his customer at 10% profit. The price paid by the customer is Rs. 31,482. The cost of the product to the manufacturer is∶ Correct Answer Rs. 25,000

Let the cost price of the article be Rs. x

According to the question

x × (106/100) × (108/100) × (110/100) = 31482

⇒ x = 31482 × (100/106) × (100/108) × (100/110)

⇒ x = 25,000

Related Questions