A manufacturer sells a product to wholesaler at a profit of 20%, the wholesaler sells it to retailer at profit of 15% and retailer sells it to customer at 10% profit. If the customer pays INR 1518, what is the cost of manufacturing of the article?

A manufacturer sells a product to wholesaler at a profit of 20%, the wholesaler sells it to retailer at profit of 15% and retailer sells it to customer at 10% profit. If the customer pays INR 1518, what is the cost of manufacturing of the article? Correct Answer INR 1000

Let, the cost of manufacturing of the article be 100

Manufacturer sells a product to wholesaler at a profit of 20% = 100 × (120/100) = 120

Wholesaler sells it to retailer at profit of 15% = 120 × (115/100) = 138

Retailer sells it to customer at 10% profit = 138 × (110/100) = 151.8 = Price at which customer buys the product

According to question

⇒ 151.8 = INR 1518   

⇒ 1 = INR 10  

⇒ 100 = INR 1000 = Cost of manufacturing of the article

Short Trick:

100 × 1.2 × 1.15 × 1.1 = 151.8 = INR 1518    

⇒ 1 = INR 10

⇒ 100 = INR 1000

Related Questions