A boat goes to upstream in a river at the speed of 18 km/hr. The speed of stream is 3 km/hr. A leakage is found in the base of boat which can drown the boat in 3 hours and a pipe is connected with boat can empty the whole water of boat in 6 hours. Find the distance cover by boat before it drowns.
A boat goes to upstream in a river at the speed of 18 km/hr. The speed of stream is 3 km/hr. A leakage is found in the base of boat which can drown the boat in 3 hours and a pipe is connected with boat can empty the whole water of boat in 6 hours. Find the distance cover by boat before it drowns. Correct Answer 90 km
Relative speed of boat = 18 – 3 = 15 km/hr
(∵ boat goes to upstream)
Time taken by leakage = 3 hours
Time taken by empty pipe = 6 hours
Let total capacity of boat 6 units
Efficiency of leakage = 6/3 = -2
Efficiency of empty pipe = 6/6 = 1
Time taken to drown the boat = 6/1 = 6 hour
Distance cover by boat = 15 × 6 = 90 km
(∵ Distance = speed × time)
Boat covers the 90 km.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025