The base of the right prism is a trapezium whose parallel sides are 11 cm and 15 cm and the distance between them is 9 cm. If the volume of the prism is 1731.6 cm3, then the height (in cm) of the prism will be:

The base of the right prism is a trapezium whose parallel sides are 11 cm and 15 cm and the distance between them is 9 cm. If the volume of the prism is 1731.6 cm3, then the height (in cm) of the prism will be: Correct Answer 14.8

Given:

Distance between parallel sides = 9 cm

 Volume of the prism = 1731.6 cm3

Formulae Used:

Area of trapezium = (1/2) × (Sum of Parallel side) × distance between parallel sides

The volume of trapezium = Base area of trapezium × height

Calculation:

Area of trapezium = (1/2) × (11 + 15) × 9 × h = (1/2) × 26 × 9 × h = 117 h

Volume of prism = 1731.6

⇒ 117 × h = 1731.6

⇒ h = 1731.6/117

⇒ h = 14.8 cm

Related Questions