The base of a vertical pillar with uniform cross section is a trapezium whose parallel sides are of lengths 10 cm and 20 cm while the other two sides are of equal length. The perpendicular distance between the parallel sides of the trapezium is 12 cm. If the height of the pillar is 20 cm, then the total area, in sq cm, of all six surfaces of the pillar is

The base of a vertical pillar with uniform cross section is a trapezium whose parallel sides are of lengths 10 cm and 20 cm while the other two sides are of equal length. The perpendicular distance between the parallel sides of the trapezium is 12 cm. If the height of the pillar is 20 cm, then the total area, in sq cm, of all six surfaces of the pillar is Correct Answer 1480

Calculation:

The base is a trapezium whose parallel sides are 10cm and 20 cm

Let the length of non-parallel sides be x cm.

[ alt="F1 Ravi S 12.3.21 Pallavi D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/03/F1_Ravi%20S_12.3.21_Pallavi_D2.png" style="width: 245px; height: 106px;">

x2 = 122 + 52 

⇒ x = 13

Pillar will have 2 trapezoid faces and 4 rectangular faces

Area of 4 rectangle

= 2  (13 x 20) + 20 × 20 + 10 × 20 = 1120 cm2

Area of a trapezium

= (1/2) × 12 × (10 + 20) = 180 cm2

Total area

= 2 × 180 + 1120 = 360 = 1120 = 1480 cm2

⇒ Total area = 1480 cm2

Related Questions