A 22 m long ladder (whose foot is on the ground) leans against a wall making an angle of 60° with the ground. What is the height (in m) of the point where the ladder touches the wall from the ground?

A 22 m long ladder (whose foot is on the ground) leans against a wall making an angle of 60° with the ground. What is the height (in m) of the point where the ladder touches the wall from the ground? Correct Answer 11√3

Detailed Solution:

Given,

In △ABC

sin 60 = AB/AC

√3/2 = AB/22

AB = 11√3

SHORT TRICK:

2 unit = 22

√3 unit = 11√3

Related Questions