In an office, there are 30% female employees. 40% of the male employees are UG graduates. The total 48% of employees are UG graduates out of 1800 employees. What is the number of female employees who are UG graduates?
In an office, there are 30% female employees. 40% of the male employees are UG graduates. The total 48% of employees are UG graduates out of 1800 employees. What is the number of female employees who are UG graduates? Correct Answer 360
Let number of total employees = 100x
Now, female employees = 30% of 100x = 30x
And, male employees = 100x – 30x = 70x
Also, number of UG graduated males = 40% of 70x = 28x
Total number of UG graduated employees = 48% of 100x = 48x
Hence, number of UG graduated females = 48x – 28x = 20x
According to question, 100x = 1800
⇒ x = 18
∴ Number of UG graduated females = 20x = 20 × 18 = 360
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025