Sachin bought a watch for Rs. 28000 and gifted it to Maira. Raju stole it and sold it at 4/7th of its market value. The vendor who purchased the watch further sold it at a 20% profit. Find the final selling price of the watch.

Sachin bought a watch for Rs. 28000 and gifted it to Maira. Raju stole it and sold it at 4/7th of its market value. The vendor who purchased the watch further sold it at a 20% profit. Find the final selling price of the watch. Correct Answer Rs. 19200

Cost Price for Sachin = Rs. 28000

The price at which Raju sold it = 4/7 × 28000 = 16000

∴ Selling price for Vendor = 16000 × (1 + 20/100) = Rs. 19200

Related Questions