Ravi and Vikas are the two dealers of SUV cars. The price of a used SUV car is Rs.380000. Ravi gives a discount of 20% on whole, while Vikas gives a discount of 15% on the first Rs. 300000 and 10% on the rest Rs. 80000. What is the difference between the selling prices offered by both the dealers?
Ravi and Vikas are the two dealers of SUV cars. The price of a used SUV car is Rs.380000. Ravi gives a discount of 20% on whole, while Vikas gives a discount of 15% on the first Rs. 300000 and 10% on the rest Rs. 80000. What is the difference between the selling prices offered by both the dealers? Correct Answer None of these
Given:
The price of SUV car = 3,80,000
Discount of Ravi on whole = 20%
Discount of Vikas on first Rs. 3,00,000 = 15%
Discount of rest Rs. 80,000 = 10%
Calculation:
Discount offer by Ravi = 20% of 380000
⇒ 380000 × 20/100
⇒ 76000
Total Discount offer by Vikas = 15% of 300000 + 10% of 80000
⇒ 300000 × (15/100) + 80000 × 10/100
⇒ 45000 + 8000
⇒ 53000
⇒ Required difference = 76000 – 53000 = 23000
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025