Seema travels a distance 800 km. first 35% distance covers at a speed of 40 km / hr, next 40% distance covers 25 km / hr, and remaining distance cover with 30 km / hr. find average speed to cover the whole distance.
Seema travels a distance 800 km. first 35% distance covers at a speed of 40 km / hr, next 40% distance covers 25 km / hr, and remaining distance cover with 30 km / hr. find average speed to cover the whole distance. Correct Answer 30.22
Distance cover with speed of 40 km / hr = 800 × 0.35 = 280 km
Distance cover with speed of 25 km / hr = 800 × 0.40 = 320 km
Distance cover with speed of 30 km / hr = 800 × 0.25 = 200 km
∵ Time to cover whole distance = 280 / 40 + 320 / 25 + 200 / 30 = 26.47 hr
∴ Average speed = average distance / average time
= (280 + 320 + 200) / 26.47 = 800 / 26.47 = 30.22
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025