Every month a wholesaler buy 5,000 kg sugar at (x) Rs./kg and 1,000 kg of tea at (x + 150) Rs./kg and total of sugar sell at 33.33% profit and total tea sell at 50% profit and total selling price of tea is Rs. 70,000 more than the total selling price of sugar, find overall profit earn in a quarter of the year by wholesaler?

Every month a wholesaler buy 5,000 kg sugar at (x) Rs./kg and 1,000 kg of tea at (x + 150) Rs./kg and total of sugar sell at 33.33% profit and total tea sell at 50% profit and total selling price of tea is Rs. 70,000 more than the total selling price of sugar, find overall profit earn in a quarter of the year by wholesaler? Correct Answer Rs. 4,20,000

Given:

Total of sugar sell at 33.33% profit

Total tea sell at 50% profit

The total selling price of tea is Rs.70,000 more than the total selling price of sugar.

Concept:

33.33% in ratio form = 1/3

Profit = selling price – cost price

Calculation:

Every month a wholesaler buy 5000 kg sugar at (x) Rs./kg 

Total of sugar sell at 33.33% profit

Total of sugar sell at = 5000 × (x) × (4/3)

⇒ Rs.(20000/3) × (x)

Every month a wholesaler buy 1,000 kg of tea at (x + 150) Rs./kg

Total tea sell at 50% profit

Total tea sell at = 1000 × (x + 150) × (150/100)

⇒ Rs.1500 × (x + 150)

Total selling price of tea is Rs.70,000 more than total selling price of sugar.

⇒ 1500 × (x + 150) – (20000/3) × (x) = 70,000 

⇒ x = 30

Sugar cost price (x) = 30 Rs./kg

Sugar selling price per kg = (4/3) × 30 

⇒ 40 Rs./kg

Tea cost price = 30 + 150

⇒ 180 Rs./kg

Total tea sell at 50% profit

Total tea sell = 180 × (150/100)

⇒ 270 Rs./kg

Profit = selling price – cost price

Profit = (5000 × 40) + (1000 × 270) – (5000 × 30) – (1000 × 180)

⇒ Rs.1,40,000 monthly

Quarter of year profit = 1,40,000 × (12/4)

⇒ Rs.4,20,000

∴ Overall profit earn in a quarter of the year by the wholesaler is Rs.4,20,000

 

Related Questions

In each question below is given a statement numbered I, II and III. An assumption is something supposed or taken for granted. You have to consider the following assumption and decide which of the assumption is implicit in the statement. Statement: The June 2018 quarter results of Infosys reflect that the investors waiting for the company to perform as good, if not better, than its largest peer Tata Consultancy Services (TCS) may have to wait a little longer. Infosys, the country’s second-largest software exporter reported slower sequential growth in revenue and profit than TCS for the June quarter (Q1). It also lagged on the fronts of employee attrition and growth in the banking, financial services, and insurance (BFSI) vertical.  Assumptions: I. On the positive side, Infosys continued to add large clients – four in the above $100-million billing category compared with the previous quarter. It continued to retain guidance of 6-8% revenue growth for FY19 while retaining the operating margin band of 22-24%. II. In the near term, the stock performance of TCS is likely to overshadow Infosys given the difference in their growth trajectories. III. The growth momentum of Infosys has slowed relative to TCS. The year-on-year growth in trailing 12-month (TTM) revenue of Infosys in each of the four quarters up to the June 2018 quarter has lagged TCS after leading in the previous five quarters.