In a market survey, 20% opted for Product A, 60% opted for Product B, while the remaining people were uncertain. If the difference between those who opted for Product B and those who were uncertain was 720, how many people were covered in the survey?
In a market survey, 20% opted for Product A, 60% opted for Product B, while the remaining people were uncertain. If the difference between those who opted for Product B and those who were uncertain was 720, how many people were covered in the survey? Correct Answer 1,800
Given:
People opted product A = 20%
People opted product B = 60%
People who is uncertain = 100% – (20% + 60%) = 20%
Calculation:
Let the number of people covered in the survey be x
People opted product B = 60% of x
People who is uncertain = 20% of x
Now, A/Q
60% of x – 20% of x = 720
⇒ 40% of x = 720
⇒ x = (720 × 100)/40
⇒ x = 1800
∴ The total number of people covered in the survey is 1800
People opted for product B = 60%
People who is uncertain = 100% – (20% + 60%) = 20%
40% = 720
⇒ 100% = (720 × 100%)/40% = 1800
∴ The total number of people covered in the survey is 1800