In a market suvey 20% respondents opted for product A whereas 60% opted for product B. the remaining individuals were not certain. If the difference in number between those who opted for product B and those who were uncertain was 720 . How many individuals were covered in the survey?

In a market suvey 20% respondents opted for product A whereas 60% opted for product B. the remaining individuals were not certain. If the difference in number between those who opted for product B and those who were uncertain was 720 . How many individuals were covered in the survey? Correct Answer 1800

মনে করি, হেঁটে যায় = x km .:. সাইকেলে যায় = (61 - x) km প্রশ্নমতে, x4 + 61 - x9 = 9⇒ 9x + 244 - 4x36 = 9⇒ 5x + 244 = 324⇒ 5x = 80⇒ x = 16 km

Related Questions