A policeman fired a gun from behind a thief who was running at the rate of 12 km/h. At that point of time, the distance between policeman and thief was 400 m. When will the bullet hit the thief, if the speed of the bullet is 1 km/min?
A policeman fired a gun from behind a thief who was running at the rate of 12 km/h. At that point of time, the distance between policeman and thief was 400 m. When will the bullet hit the thief, if the speed of the bullet is 1 km/min? Correct Answer After 30 seconds
Given:
Speed of thief = 12 km/h
Speed of bullet = 1 km/min
Distance = 400 m
Formula Used:
Speed = Distance/Time
Concept Used:
If two objects are moving in the same direction with speeds S1 and S2,
Their relative speed is S1 – S2
Calculation:
Speed of thief = 12 × 1/60 = 1/5 km/min
Relative speed = 1 – 1/5 = 4/5 km/min
⇒ 4000/5 m/min
⇒ 800 m/min
Time taken in hitting = 400/800
⇒ 1/2 min
⇒ 30 s
∴ The bullet will hit the thief in 30 seconds.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025